Сєвєродонецький професійний будівельний ліцей
 
logo
 
            Головна
     
 Професія «Столяр будівельний, тесляр».
.
ХАРАКТЕР РОБОТИ
  .
   Сто́ляр — робітник, фахівець, який займається обробкою дерева і виготовленням виробів із нього.
Столярна справа споріднена з теслярською, на будівництві в колишні часи ті та інші роботи виконувалися одними і тими ж людьми. Розділення професій столяра і тесляра відбувалося поступово, у міру того як підвищувалися вимоги до якості обробки дерев'яних конструкцій, виробів з дерева. Звичайною сокирою умілі майстри Стародавньої Русі створили прекрасні дерев'яні споруди, меблі і інші предмети ужитку, що до цього дня представляють велику художню і культурну цінність.
 З часом з'являлися нові, досконаліші інструменти для обробки дерева, розширювалося застосування його в будівництві.
.
.
  Обробка деревини — одне з найстаровинніших ремесел, яке опанувала людина. Завдяки своїм чудовим властивостям дерево і зараз залишається досить цінним та широко вживаним будівельним матеріалом.
 Результатом роботи столяра є виготовлення, складання та встановлення виробів з деревини: віконних рам, сходових огороджень, меблів, дверей, корпусів легких суден, музичних інструментів та інших предметів домашнього вжитку.
 У наш час більшість столярних виробів виготовляється в заводських умовах за допомогою деревообробних верстатів. Праця столяра значно полегшилася завдяки використанню механізованого та електрифікованого інструменту. Але і зараз під час виконання столярних робіт використовуються такі інструменти, як долото, напилки, викрутки, стамески, кліщі, рубанки, свердла, рулетка, рівень, циркуль.

.
.
Учні, які мають схильність до ручної праці, моделювання і конструювання, полюбляють працювати з деревом, професія столяра стає справою їхнього життя. Професія потребує чіткої координації рухів рук, доброго окоміру, обережності, акуратності під час виконання роботи.
 Столяр будівельний — одна з основних будівельних професій.

 Столяр будівельний повинен вміти:
 • виконувати столярні роботи;
 • обробляти деревину електроінструментом і вручну;
 • виготовляти і встановлювати прості столярні вироби.

Столяр будівельний повинен знати:

 • основні властивості деревини;
 • способи приготування столярного клею;
 • основні породи та дефекти деревини;
 • правила поводження з електроінструментами;
 • способи виготовлення з’єднань і збирання елементів столярних виробів;
 • способи забивання окремих місць деревини.
.
УМОВИ РОБОТИ ТА РИНОК ПРАЦІ

 
Умови праці столяра можуть бути різноманітні в залежності від виду виконуваних робіт. Якщо столяр бере участь у виготовленні виробу, то, як правило, він працює в приміщенні - у майстерні чи в цеху. Робоче місце столяра - найчастіше верстат чи сучасні його модифікації. Столяр закріплює дерев'яні заготівлі, робить розмітку й обробку виробу по заданому кресленню. Способи обробки деревини – це пиляння, обробка, збірка. Кожна з цих операцій може виконуватися як вручну і за допомогою традиційних інструментів (пилки, рубанка, фуганка, долота, свердла, стамески), так і на спеціальних верстатах (тоді в обов'язки столяра входить контроль за роботою верстата і якістю одержуваного виробу) у залежності від розмірів і специфіки виробництва. У випадку, якщо роботою столяра є монтаж виробів (вбудування меблів, вікон, дверей і ін.), робочим місцем столяра є ті об'єкти, на яких виконується монтаж. Отже, весь необхідний для монтажу інструмент повинний бути в столяра із собою.
    Мінусом професії є високий рівень шуму в приміщеннях, дерев'яна стружка і пил, сильні запахи обробних розчинів (лаки, віск, фарби, клеї й ін.), а також можливість одержання травми.


  Обробка деревини – одне з найперших ремесел, яке опанувала людина в XI-XII столітті. Важко перерахувати всі сфери застосування столярних виробів, але особливо велике їх значення в будівництві, де неможливо обійтись без дерев'яних вікон, дверей, підлоги тощо. Жодна будова не може обійтися без столяра будівельного.
  Здобувши професію столяра будівельного, Ви будете знати не тільки основні види лісоматеріалів, породи, властивості та недоліки деревини, вміти користуватися електрифікованими інструментами, знати їх будову, а також зможете виготовляти будь-які столярні вироби (вікна, двері, меблі тощо).
.
  
СПОРІДНЕНІ ПРОФЕСІЇ.
,
Близькими професіъ «Столяр будівельний, тесляр» є багато будівельних професій, а саме:

- паркетник;
- реставратор дерев'яної архітектури;
- модельник по дерев'яних моделях;
- мебляр

.
  Зараз, з поширенням індивідуального житлового будівництва, різко виріс попит на оригінальні вироби. Праця столяра є творчою, відповідальною. Вона пов’язана також з промисловим виготовленням меблів.
Столяр будівельний - одна з робітничих професій, яку постійно потребують підприємства України.
   Столяри потрібні на фабриках по виробництву меблів, вікон, дверей, будь-яких виробів з дерева, а також у відділах і на підприємствах, що здійснюють монтаж і ремонт дерев'яних виробів. Також професія столяра затребувана в будівництві, при зведенні і реконструкції будинків, а також в організаціях, що займаються ремонтом квартир, будинків і офісів, для виготовлення й установки вікон, дверей, підвіконь, порогів, поруччя і для внутрішньої обробки приміщення (наприклад, прикраса стель, облицювання стін, плінтусів і т.д.). Професія столяра має застосування в машинобудуванні й інших галузях, пов'язаних з розробкою і виготовленням техніки. Столяр працює й у модельному цеху, де він виготовляє зменшені макети майбутніх автомобілів чи іншої техніки з дерева.
  Перспективами росту є можливість підвищення розряду, складності доручених фахівцю робіт, підвищення заробітної плати. З робітника, що виконує окремі конкретні операції, починаючий столяр може вирости у фахівця, що планує етапи виготовлення виробу, розробляє нові способи деревообробки. Можливий кар'єрний ріст: столяр - майстер - начальник групи чи цеху.

.

.
Сєвєродонецький професійний будівельний ліцей
.